Miasta hanzeatyckie spotkają się w Toruniu
Od 22 do 25 czerwca 2023 r. w Toruniu odbędzie się 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W ramach wydarzenia zaplanowano spotkania, koncerty, jarmark, forum gospodarcze, spotkanie młodych hanzeatów. Nasze miasto odwiedzą przedstawiciele 50 miast europejskich.
– Nowa Hanza to przedsięwzięcie, które trochę wspominkowo realizują państwa i miasta europejskie. Wspominają czasy świetności Hanzy okresu od XII do XVI wieku. W szczytowym momencie 160 miast europejskich było zjednoczone w czymś, co moglibyśmy określić jako pierwowzór Unii Europejskiej. Oczywiście w innym wymiarze, bo chodziło o więzy handlowe, gospodarcze, ale takie początki współpracy miast europejskich to właśnie tamten okres – mówił podczas dzisiejszej (7 czerwca 2023 r.) konferencji prasowej na Zamku Krzyżackim prezydent Torunia Michał Zaleski.
Toruń stał się członkiem reaktywowanego Związku Miast Nowej Hanzy w 1998 roku, podczas 19. Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Visby (Szwecja). Decyzję w tej sprawie podjęło Walne Zgromadzenie Delegatów tej organizacji. Z kolei decyzja o organizacji tegorocznego 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w 2023 w Toruniu zapadła podczas Zgromadzenia Delegatów w Tartu w 2005 roku. Nasze miasto, zgodnie z tradycją, przejęło flagę przechodnią od organizatora ubiegłorocznego zjazdu, niemieckiego Neuss.
– Zjazd jest przykładem pokazania umiejętności, efektywności i zdolności poszczególnych miast. Przede wszystkim w zakresie własnych produktów, czyli tego, czym zajmują się rzemieślnicy lokalni. Ale to także występy artystyczne, pokazy kulturalne oraz różnego rodzaju wydarzenia promujące miasta. Do Torunia przyjadą przedstawiciele 50 miast z całej Europy. Swoją obecność potwierdzili już goście z Hamburga, Neuss, Dortmundu, Kowna oraz Lubeki, w której znajduje się siedziba władz Nowej Hanzy. Łącznie 670 uczestników i uczestniczek – dodawał prezydent Zaleski. Podczas spotkania miast hanzeatyckich odbędzie się między innymi Walne Zgromadzenie Delegatów, podczas którego określone zostaną plany i kierunki rozwoju stowarzyszenia w przyszłości.
Miejsca wydarzeń
Główne sceny, na których będą odbywać się wydarzenia, rozlokowane będą w trzech miejscach:
- na Rynku Staromiejskim,
- na Rynku Nowomiejskim,
- w Fosie Zamkowej.
– Zaprezentujemy na nich stronę artystyczną miast, które do nas przyjeżdżają. Będzie ponad 30 koncertów z różnych części Europy, ale nie zabraknie także folkloru, dzięki czemu będziemy mogli bliżej zetknąć się z kulturą poszczególnych miast. Zobaczymy między innymi zespół taneczny z Kowna, który zaprezentuje ludowe tańce. Właściwie codziennie od godziny 11 do późnych godzin wieczornych będzie można znaleźć coś interesującego – podkreślał Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Oficjalne otwarcie 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy odbędzie się 22 czerwca 2023 roku. Najpierw ulicami Zespołu Staromiejskiego przejdzie barwna parada miast, a następnie po godz. 20 na scenie w Fosie Zamkowej odbędzie się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pn. „Kosmos i muzyka”. W międzygwiezdną podróż publiczność zostanie zabrana przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną pod batutą Dainiusa Pavilionisa. Zaczniemy w iście hollywoodzkim stylu, fragmentem kompozycji Richarda Straussa Tako rzecze Zarathustra, wykorzystanym między innymi w Odysei kosmicznej 2001 Stanleya Kubricka, następnie zaprezentujemy Planety Gustava Holsta – jedno z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych dzieł muzyki klasycznej, a na deser zabrzmi Taniec sfer niebieskich – imponujący utwór na orkiestrę symfoniczną, skomponowany na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w którym to kompozytor – Adam Wesołowski zawarł mnóstwo symboli będących podsumowaniem dokonań i życia wielkiego astronoma.
Zjazdy hanzeatyckie utrzymane są w konwencji średniowiecznego jarmarku, któremu towarzyszą prezentacje zwyczajów i obrzędów średniowiecznych, koncerty, happeningi. Stanowią doskonałą okazję do zaprezentowania oferty turystycznej i kulturalnej miasta. Poza tym na stoiskach promocyjnych prezentowane są m.in. potrawy regionalne, wyroby rękodzieła i rzemiosła artystycznego. Do Torunia przyjedzie m.in. carillon z Gdańska – miasta, które w przyszłym roku będzie organizowało Zjazd Nowej Hanzy.
Łącznie do udziału w Jarmarku Hanzeatyckim zgłosiło się 50 podmiotów, z których ponad 40 stworzy swoje stoiska promocyjne na Rynku Nowomiejskim. Wydarzenie będzie odbywało się w dniach 23-25 czerwca 2023 roku w następujących godzinach:
- 23.06 (piątek) – 10:00-20:00
- 24.06 (sobota) – 10:00-20:00
- 25.06 (niedziela) – 10:00-16:00
Jednym z wydarzeń towarzyszących jest 17. edycja wystawy pokonkursowej HANSEartWORKS, zatytułowana „Szlakiem Wspólnoty”, której wernisaż planowany jest 23 czerwca w Ratuszu Staromiejskim. Prace 12 artystów zostały wykonane specjalnie na to wydarzenie, a ich koncepcja oparta została na połączeniu tradycyjnych form wyrazu artystycznego z nowymi technologiami i sztuką nowych mediów. Jury konkursu wybrało spośród nadesłanych prac 10 laureatów oraz doceniło pozakonkursowo dwie prace artystów z miast reprezentujących Ukraińską Inicjatywę Hanzeatycką.
– Ważnym elementem Zjazdu Miast Nowej Hanzy jest także spotkanie młodych hanzeatów, tzw. Młoda Hanza. Corocznie młodzież w wieku licealnym czy wczesnostudenckim uczestniczy w tych zjazdach. Mamy potwierdzonych 78 uczestników z 34 miast, którzy do nas przyjadą i wezmą udział w wydarzeniu. Młoda Hanza ma zupełnie osobny program, za który odpowiada I Liceum Ogólnokształcące, X Liceum Ogólnokształcące i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – mówiła Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Torunia.
Zjazd Nowej Hanzy wpisuje się w tegoroczne Święto Miasta, które odbędzie się w dniach 21-25 czerwca 2023 r. Na mieszkańców i turystów czekać będzie szereg imprez plenerowych, w tym Święto Muzyki 21 czerwca. Ważnym elementem obchodów jest tradycyjna ceremonia odsłonięcia kolejnych mosiężnych Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Inicjatywa została rozpoczęta w 2003 r. Na tabliczkach w kształcie toruńskiego przysmaku, wmurowanych w chodnik na Rynku Staromiejskim (naprzeciw Dworu Artusa), znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Miasta Torunia. W tym roku Katarzynka zostanie poświęcona osobom Solidarnym z Ukrainą, które na co dzień pomagają i wspierają naszych sąsiadów dotkniętych wojną.
Odsłonięcie tablicy odbędzie się przed Dworem Artusa w sobotę, 24 czerwca 2023 r., o godz. 17:15.
Lista wszystkich katarzynek znajdujących się w Piernikowej Alei Gwiazd:
- Grażyna Szapołowska i Aleksander Wolszczan (2003)
- Małgorzata Kożuchowska i Bogusław Linda (2004)
- Regina Smendzianka i Leszek Balcerowicz (2005)
- Janusz Leon Wiśniewski i muzycy zespołu Republika (2006)
- Stefania Toczyska i Jan Kusiewicz (2007)
- Janina Ochojska i Jacek Yerka (2008)
- Rafał Bryndal i Łukasz Pawłowski (2009)
- Katarzyna Dowbor i Adam Nowak z zespołem Raz Dwa Trzy (2010)
- Elżbieta Dzikowska i Sławomir Wierzcholski (2011)
- Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz oraz Piotr Moss (2012)
- Joanna Koroniewska i Bogdan Hołownia (2013)
- Katarzyna Żak i zespół Kobranocka (2014)
- Michał Kwiatkowski i Piotr Głowacki (2015)
- Olga Bołądź i Marek Żydowicz (2016)
- Marian Andrzej Filar i Tomasz Organek (2017)
- Filip Wolak i Jarosław Józefowicz (2018)
- Jakub Gierszał i żużlowcy – Toruńskie Anioły (2019)
- Wojciech Sobieszak i prof. Andrzej Kossakowski (2020)
- Osoby ratujące życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa(2021)
- Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann (2022)
Zakończenie Zjazdu Nowej Hanzy oraz Święta Miasta zaplanowano 25 czerwca 2023 r. Ponownie ulicami miasta przejdzie kolorowa parada, a następnie oficjalnie flaga hanzeatycka zostanie przekazana miastu Gdańsk. Tego dnia na Błoniach Nadwiślańskich o godz. 19:30 odbędzie się także koncert „Lato z Radiem” – pierwszy z cyklu koncertów zaplanowanych w całej Polsce. Na scenie wystąpi między innymi Małgorzata Ostrowska i zespół Myslovitz. W ciągu dnia będzie trwał też piknik rodzinny z Radiem na Błoniach.
Dodatkowe informacje:
fot. Sławomir Kowalski
Źródło i galeria zdjęć: https://www.torun.pl/pl/miasta-hanzeatyckie-spotkaja-sie-w-toruniu
https://www.zgm.torun.pl/miasta-hanzeatyckie-spotkaja-sie-w-toruniu/https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2023/06/2-504.jpg?fit=283%2C504&ssl=1https://i0.wp.com/www.zgm.torun.pl/wp-content/uploads/2023/06/2-504.jpg?resize=150%2C150&ssl=1AktualnościOd 22 do 25 czerwca 2023 r. w Toruniu odbędzie się 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W ramach wydarzenia zaplanowano spotkania, koncerty, jarmark, forum gospodarcze, spotkanie młodych hanzeatów. Nasze miasto odwiedzą przedstawiciele 50 miast europejskich. - Nowa Hanza to przedsięwzięcie, które trochę wspominkowo realizują państwa i miasta europejskie. Wspominają...ZGMZGM support@zgm.torun.plEditorZakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu