Zasady wynajmu dla branż chronionych
Zasady wynajmu dla branż chronionych
Na sesji 4 września br. miejscy Radni zdecydowali o zmianie uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali użytkowych, garaży, powierzchni pod reklamę oraz nieruchomości lub ich części stanowiących własność gminy miasta Toruń, którymi gospodaruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.
Założeniem zmiany w uchwale nr 414/12 Rady Miasta Torunia z dnia 25 października 2012 r. jest wprowadzenie zasad wynajmowania gminnych lokali użytkowych położonych na obszarze Zespołu Staromiejskiego na preferencyjnych warunkach dla mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie branż chronionych, zanikających i preferowanych.
Zmiana zakłada dodanie zapisu dającego możliwość zastosowania obniżki stawki czynszu za najem gminnego lokalu użytkowego, jednak nie większej niż 30%, na okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych. Z obniżki będą mogły skorzystać mikroprzedsiębiorstwa pozostające najemcami lokali użytkowych na terenie Zespołu Staromiejskiego, prowadzące działalność gospodarczą w zakresie branż wymienionych na liście branż chronionych, zanikających i preferowanych.
Stawki czynszu za lokale użytkowe położone na obszarze Zespołu Staromiejskiego miasta Torunia, tj. obszarze ograniczonym ulicami: Bulwar Filadelfijski, Aleja Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana, Wola Zamkowa, wynajmowane przez mikroprzedsiębiorstwa na prowadzenie działalności gospodarczej w branży wskazanej poniżej mogą być obniżone na wniosek najemcy, nie więcej jednak niż o 30%.
Kolejne obniżki stawki stosuje się na wniosek najemcy przez następne okresy dwunastomiesięczne, jeżeli przedsiębiorca złoży oświadczenie, o dalszym prowadzeniu działalności.
Lista branż chronionych, zanikających i preferowanych:
- szewstwo naprawkowe
- obuwnictwo miarowe
- wytwarzanie i naprawa obuwia ortopedycznego
- krawiectwo naprawkowe
- krawiectwo miarowe
- modniarstwo, czapnictwo, kapelusznictwo
- gorseciarstwo na miarę
- naprawa sprzętu AGD i RTV
- ślusarstwo
- stolarstwo
- tapicerstwo
- kaflarstwo
- zduństwo
- garncarstwo
- witrażownictwo
- organmistrzostwo
- naprawa i konserwacja wag
- zegarmistrzostwo
- kowalstwo artystyczne
- odlewnictwo artystyczne
- rymarstwo
- złotnictwo artystyczne
- introligatorstwo
- kuśnierstwo
- szklarstwo
- sztukatorstwo
- grawerstwo /w kamieniu i metalu/
- brązownictwo i pozłotnictwo
- kaletnictwo
- wyprawa skór futerkowych
- tokarstwo w drewnie
- rzeźba w drewnie
- usługi fotograficzne
- lutnictwo
- antykwariaty
- księgarnie
- magiel
- renowacja zabytkowych przedmiotów
- filatelistyka
- działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki sklasyfikowana w sekcji J w dziale 62 wg PKD (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności).
Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W załączeniu Uchwała Rady Miasta Torunia Nr 414/2012 i przedstawiony na 59. sesji Rady Miasta Torunia projekt wprowadzonych zmian.